Kultura Popkultura

10 najciekawszych książek dla dziecka w wieku szkolnym

O korzyściach płynących z czytania dzieciom książek już od pierwszych dni ich życia, wie chyba każdy rodzic. Nic tak nie rozwija wyobraźni malucha i nie buduje jego więzi emocjonalnej z rodzicami jak wspólne czytanie bajek i książeczek dla dzieci. Początkowo to rodzice odgrywają ogromną rolę w oswajaniu malucha z książkami, jednak dzięki ich pracy od pierwszych dni dziecka, pociecha w wieku szkolnym chętniej będzie sama sięgała po książki. 

Dowiedz się, dlaczego to właśnie czytanie, a nie oglądanie filmów czy granie w gry edukacyjne jest tak ważne dla prawidłowego rozwoju malucha. Poznaj 10 najciekawszych książek dla dziecka w wieku szkolnym, które świetnie sprawdzą się podczas ostatnich dni wakacji lub w ramach rozrywki pomiędzy odrabianiem pracy domowej już w nowym roku szkolnym. Sprawdź koniecznie nasze propozycje! 

Najlepsze książki dla dzieci – TOP 10 

Jeżeli chcesz zachęcić swoją pociechę do samodzielnego czytania i przekonać ją, że istnieją na świecie ciekawe książki dla dzieci – koniecznie sprawdź jakie pozycje znalazły się w naszym zestawieniu. Poznaj najlepsze i najciekawsze książki dla dzieci, które zabiorą Twoją pociechę w niesamowite miejsca i krainy oraz pozwolą jej przeżyć niesamowite przygody, bez wychodzenia z domu. Sprawdź! 

Kubuś Puchatek 

najciekawsze książki dla dzieci - Kubuś Puchatek

To chyba najbardziej znana książka dla dzieci, która kiedykolwiek została wydana. Napisana przez Alana Alexandra Milne powieść o zabawnym Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach ze Stumilowego Lasu, uczy i bawi dzieci już od ponad 100 lat. Książka opisuje licze przygody bohaterów, który mimo zwierzęcego wyglądu zostali obdarzeni bardzo ludzkimi cechami charakteru. Powieść na każdym kroku pokazuje jak ogromną wartością jest przyjaźń i jak dzięki niej można zawsze wyjść nawet z najgorszych tarapatów. 

Tajemniczy ogród

Najciekawsze książki dla dzieci - Tajemniczy ogród

Książka autorstwa Frances Burnet to jedna z klasycznych propozycji, która uczy dzieci już od wielu lat. Fabuła tej przepięknej i mądrej książki dotyczy losów małej Mary Lennox, która po stracie rodziców trafia pod opiekę wuja, który okazuje się niepokojącym i nieprzystępnym człowiekiem. Całości ponurego z pozoru krajobrazu dopełnia ogromny, opustoszały dom, w którym dziewczynka musi zamieszkać oraz zaniedbany w pobliżu domu ogród. Mary Lennox postanawia odkryć tajemnicę ogrodu i przeżywa w jego wnętrzu niesamowite przygody. 

Mały Książę

Najciekawsze książki dla dzieci - Mały Książę

Krótka i przyjemna powiastka filozoficzna dla dzieci i dorosłych  autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego została wydana po raz pierwszy prawie 100 lat temu, a wciąż zachwycają się nią młodsze i starsze dzieci w wieku szkolnym. Mały Książę to piękna opowieść o dorastaniu do prawdziwej miłości i przyjaźni oraz o ponoszeniu odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Hobbit, czyli tam i z powrotem

Najciekawsze książki dla dzieci - Hobbit

Ta powieść autorstwa J.R.R. Tolkiena zabierze Twoje dziecko do wspaniałego świata fantasy. Historia dotyczy niesamowitej wyprawy podjętej przez przez krasnoludów tworzących kompanię Thorina i towarzyszącego im hobbita nazwiskiem Bilbo Baggins. Celem jest dotarcie do zajmowanej przez Smoka Smauga Samotnej Góry, aby zdobyć zagarnięte niegdyś skarby i ocalić dawną siedzibę krasnoludów. Historia jest również wstępem do dalszych powieści Tolkiena z serii Władca Pierścieni. 

Detektyw Pozytywka

Najciekawsze książki dla dzieci - Detektyw pozytywka

Ta książka detektywistyczna autorstwa Grzegorza Kasdepke to prawdziwa gratka dla dzieci uwielbiających odkrywać tajemnice i rozwiązywać niewyjaśnione sprawy. W książce opisano kilkanaście zagadek a’la kryminalnych, które dzieci podczas lektury, wraz z detektywem Pozytywką mogą rozwikłać. Lektura zapewnia nie tylko doskonała rozrywkę, ale również uczy logicznego myślenia i wyciągania wniosków. 

Afryka Kazika

Ta książka to zbiór ciekawych opowiadań dla dzieci, napisanych na podstawie legendarnych reportaży pierwszego polskiego reportażysty w Afryce – Kazimierza Nowaka. Barwne i co najważniejsze, autentyczne spotkania autora z mieszkańcami Afryki oraz mrożące krew w żyłach przygody i zabawne sytuacje pozwolą dziecku  poczuć jak to jest podróżować po świecie, a także odkrywać to co nieznane.

Mikołajek (seria książek)

Najciekawsze książki dla. dzieci - Mikołajek

Francuska seria książek napisana przez przez René Goscinny’ego i zilustrowana przez Jean-Jacques’a Sempégo zyskała tak wielu miłośników wśród dzieci na całym świecie, że przetłumaczono ją na dziesiątki języków. Mikołajek, który jest głównym bohaterem serii, to kilkuletni chłopiec mieszkający we Francji wraz z rodzicami. Jak na malca w szkolnym wieku przystało jest dość niesforny i razem ze swoimi kolegami przeżywa co rusz nowe, niesamowite przygody. Zabawna i lekka narracja na długo wciągnie Twoją pociechę w lekturę tej książki. 

Harry Potter (seria ksiażek) 

Najciekawsze książki dla dzieci - Harry Potter

Bestsellerowej serii o przygodach trójki czarodziejów w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, autorstwa J.K. Rowling chyba nikomu nie trzeba dwa razy przedstawiać. Ta seria książek to prawdziwy klasyk wśród literatury dla dzieci w wieku szkolnym. Gwarantujemy, że wystarczy pierwsze kilka stron lektury, a Twoje dziecko już na zawsze zrozumie, że jeżeli ktokolwiek ktokolwiek stwierdzi, że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak, że jest MUGOLEM! 

Opowieści z Narnii (seria książek) 

Najciekawsze książki dla dzieci - Opowieści z Narnii

Seria zawiera cykl siedmiu niesamowitych powieści fantasy napisanych przez C.S. Lewisa. Opowieści z Narnii opisują przygody czwórki zwyczajnych dzieci: Piotra, Edmunda, Zuzanny i Łucji Pevensie, które po przejściu przez drzwi starej szafy odkrywają niesamowity świat, w którym zwierzęta mówią ludzkim głosem, magia jest powszechnie wykorzystywana, a dobro konsekwentnie walczy ze złem. Uwaga, te książki naprawdę wciągają! 

Seria Niefortunnych Zdarzeń (seria książek) 

najciekawsze książki dla dzieci - Seria Niefortunnych Zdarzeń

Nieco zapomniana przez polskich czytelników seria książek autorstwa Daniela Handlera opowiada o losach trzech sierot Baudelaire: Wioletki, Klausa i Słoneczka. Po śmierci rodziców dzieci trafiają pod opiekę nikczemnego Hrabiego Olafa, który jest przyczyną większości niefortunnych zdarzeń, które przydarzają się rodzeństwu. Seria książek może i jest nieco mroczna, ale na pewno trzymająca w napięciu do samego końca. 

Przeczytaj też nasze wcześniejsze wpisy: Najlepsze podcasty dla dzieci, Wakacyjne piosenki po angielsku, Piosenki o wiośnie dla dzieci, Książki – jak zmotywować dziecko do czytania?, Najlepsze seriale komediowe do nauki języka angielskiego.

Leave a Reply

%d bloggers like this: