Rozwój

Zajęcia pozalekcyjne – jakie wybrać, by nie zniechęcić dziecka

Wydawać by się mogło, że w szkole dziecko ma codziennie już tyle obowiązków, że nie warto go jeszcze zarzucać żadnymi dodatkowymi aktywnościami. Nic jednak bardziej mylnego. Umysł małego ucznia na początkowych etapach jego edukacji jest bardzo chłonny i poza typowymi przedmiotami szkolnymi, znajduje się jeszcze w nim miejsce na różne zajęcia i aktywności dodatkowe. Każde dziecko jest inne i każde ma zupełnie inne zainteresowania, pasje czy predyspozycje, dlatego przy wyborze zajęć dodatkowych dla pociechy należy się kierować jej zainteresowaniami.

Dowiedz się dlaczego zajęcia pozalekcyjne w szkole lub poza nią są dobrym wyborem dla Twojego dziecka i sprawdź, co udział w różnych pozaszkolnych aktywnościach może dać dziecku w przyszłości. Przedstawiamy listę zajęć pozalekcyjnych, które warto wybrać, aby nie zniechęcić i nie przeciążyć dziecka. 

Dlaczego warto zapisać dziecko na zajęcia pozalekcyjne 

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci są możliwością poszerzenia swojej wiedzy i rozbudowywania ich zainteresowań. Ponadto, zajęcia pozalekcyjne w szkole lub zajęcia dodatkowe poza szkołą mają tę zaletę, że odbywają się w mniej licznych grupach niż typowa nauka w klasie, co pozwala nauczycielowi skupić swoją uwagę indywidualnie na każdym dziecku. Dzięki zajęciom pozalekcyjnym dziecko swobodniej może rozwijać swoje umiejętności, poprzez zadawanie większej liczby pytań prowadzącemu i otrzymywaniu od niego większej uwagi. 

Pomimo tego, że zajęcia pozalekcyjne odbywają się zazwyczaj po szkole, w godzinach popołudniowych, są one najlepszą możliwą formą wypełnienia dziecku dnia. Dzięki zajęciom pozalekcyjnym dziecko nie ma czasu na nudę, a jeśli takie dodatkowe lekcje są właściwie dobrane do zainteresowań dziecka, wówczas mogą być doskonałym odprężeniem i uzupełnieniem aktywności, którą dziecko ma w szkole. Kluczem do wyboru właściwych zajęć pozalekcyjnych dla dzieci, jest to, aby wybrana forma aktywności pozaszkolnej dawała dziecku radość i przyjemność. 

zajęcia pozalekcyjne - szermierka

Zajęcia pozalekcyjne w szkole – co wybrać? 

Każda szkoła ma w swojej ofercie cały szereg zajęć pozalekcyjnych i różnych kół zainteresowań. Warto dokładnie zapoznać się z propozycjami takich zajęć i wspólnie z dzieckiem wybrać te, które wydają się mu interesujące. Poniżej omówiliśmy kilka najczęściej prowadzonych w szkołach zajęć dodatkowych dla dzieci, z uzasadnieniem, dlaczego warto je wybrać. 

Zajęcia z języków obcych

Pierwsze lata życia dziecka, to okres kiedy umysł jest najbardziej chłonny i podatny na zdobywanie nowej wiedzy. Nauczyciele języków obcych zgadzają się ze sobą, że im wcześniej dziecko rozpocznie naukę języka obcego, tym lepsze osiąga rezultaty w przyszłości i nie będzie borykało się z tzw. barierą językową. Na dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego czy hiszpańskiego możemy pociechę wysłać zarówno w szkole jak i poza nią. Co więcej, aby dziecko uczęszczało na zajęcia dodatkowe z angielskiego, wcale nie musi wychodzić z domu i gdziekolwiek dojeżdżać. Nauka angielskiego online z Novakid pozwoli maluchowi uczyć się angielskiego przez komputer z native speakerami z całego świata, w zaciszu własnego pokoju. 

 Nauka języków obcych podczas zajęć dodatkowych to ogromna inwestycja w przyszłość dziecka. Dodatkowo zajęcia językowe sa ogólno rozowjowe, poniewaz ćwiczą pamięć, aparat mowy oraz pomagają oswoić się z innymi kulturami i zwyczajami panującymi na całym świecie.

Zajęcia sportowe (piłka nożna, koszykówka, basen, zajęcia korekcyjne) 

Jeśli Twoja pociecha podczas zajęć w szkole nie może usiedzieć w miejscu, stale rozpiera ją ogromna energia i uwielbia różne aktywności ruchowe i sportowe, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zapisanie jej na zajęcia sportowe. Oferta zajęć sportowych dla dzieci zarówno w szkołach jak i w lokalnych klubach jest ogromna, także każde dziecko powinno znaleźć coś dla siebie. 

Zachęcenie malucha do różnych form aktywności ruchowej to ważna sprawa, ponieważ obecnie wiele czasu dzieci i młodzież spędzają przed komputerem, w pozycji siedzącej, co niekorzystnie wpływa na ich rozwój i powoduje późniejsze problemy ze zdrowiem. W ramach sportowych zajęć dodatkowych dziecko może uczęszczać na basen, grać w gry zespołowe, ale również chodzić na gimnastykę korekcyjną, jeżeli boryka się z wadami postawy. 

Zajęcia plastyczne

Mogą występować w różnych formach i pod różnymi postaciami (malowanie, kurs rysunku, rzeźbiarstwo, modelarstwo), jednak ich wspólnym celem jest rozwijanie zdolności manualnych dziecka, budowanie poczucia estetyki i wrażliwości na sztukę. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ładnie i chętnie rysuje, zajęcia plastyczne pozwolą mu rozbudować warsztat i dadzą przestrzeń do dalszego rozwijania tego talentu.  

Zajęcia muzyczne (gra na instrumencie, chór) 

Zajęcia muzyczne, takie jak lekcje gry na pianinie, skrzypcach lub gitarze, a także lekcje śpiewu czy chór nie tylko są ciekawą formą spędzania czasu wolnego i rozwijania wrażliwości na sztukę, ale także rozwijają zdolności poznawcze i wspomagają rozwój mózgu, poprawiają koncentrację oraz mogą być pomocne, gdy dziecko ma kłopoty z przedmiotami ścisłymi, np. matematyką.

Zajęcia taneczne 

Takie zajęcia pozalekcyjne są ciekawą formą połączenia zajęć sportowo-ruchowych z zajęciami artystycznymi i muzycznymi. Taniec pomaga rozładować nadmiar energii i negatywne emocje, które mogą zdarzać się podczas całego dnia w szkole, ale również poprawia kondycję dziecka i kształtuje prawidłową postawę. Duża część dziewczynek w ramach zajęć pozalekcyjnych wybiera balet, ponieważ łączy on elementy gimnastyki z tańcem, no i podczas zajęć z baletu można wyglądać pięknie jak mała księżniczka! 

zajęcia pozalekcyjne - balet

Koła naukowe (przyrodnicze, matematyczne, historyczne)

Wszelkiego rodzaju koła pozalekcyjne, które rozszerzają wiedzę z danego przedmiotu są doskonałą okazją malucha do zaspokajania ogromnej ciekawości świata, zwłaszcza w określonych obszarach zainteresowań. W każdej szkole maluch znajdzie koła tematyczne z praktycznie wszystkich przedmiotów. Podczas takich zajęć dziecko otrzyma większą uwagę nauczyciela niż podczas standardowej lekcji w klasie i dowie się znacznie więcej interesujących rzeczy na dany temat niż podczas typowej lekcji. 

Harcerstwo 

Harcerstwo to świetny wybór na zajęcia pozalekcyjne dla dzieci, które dobrze czują się w grupie i mają ochotę przynależenia i tworzenia społeczności. Ponadto, harcerstwo rozwija wszechstronnie i jest doskonałą lekcją życia i samodzielności. Prawdopodobnie żadne inne zajęcia dodatkowe nie zapewnią dziecku tyle niezapomnianych przygód i zabawy co harcerstwo! 

Leave a Reply

%d bloggers like this: